NOWOŚĆ - Cystoskopia

Aktualności » NOWOŚĆ - Cystoskopia

Pragniemy powiadomić Państwa o nowej możliwości skorzystania z naszych usług jakim jest badanie cystoskopii przezcewkowej.

Cystoskopia to badanie diagnostyczne, które polega na wprowadzeniu przyrządu zwanego cystoskopem przez cewkę moczową do pęcherza moczowego oraz bezpośrednim oglądaniu cewki moczowej, szyjki pęcherza moczowego, ujście moczowodów i śluzówki pęcherza moczowego.

Wskazania do wykonania cystoskopii obejmują stany, takie jak:

  • krwiomocz - badaniema służyć w tej sytuacji przede wszystkim wkluczeniu bądź potwierdzeniu nowotworu pęcherza moczowego,
  • wady rozwojowe pęcherza lub cewki moczowej,
  • kamica moczowa.

Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym (żel znieczulający). Bezpośrednio przed cystoskopią pacjent powinien oddać mocz. W niektórych przypadach lekarz może zalecić przyjmowanie środków zapobiegających zakażeniu dróg moczowych. Nie ma konieczności aby pacjent przed badaniem był na czczo.

Powikłania cystoskopii:

Bezpośrednio po badaniu pacjent może odczuwać dyskomfort podczas oddawania moczu. Jeśli dolegliwości nie ustępują i występują bóle brzucha oraz gorączka należy skontaktować się z lekarzem. Istnieje również możliwość przejściowego pojawienia się krwi w moczu w czasie kilku dni po badaniu. Zdarza się również zakażenie układu moczowego wymagające zastosowania leków przeciwbakteryjnych.

 

Szczegółowe informacje dla pacjentów NFZ oraz prywatnych od poniedziałku do piątku od 07.00 do 18.00 pod numerem telefonu 59 847 47 47.